تاکید نبیه بری بر پیگیری جدی پرونده امام موسی صدر و هشدار به رژیم صهیونیستی- اخبار بین الملل – اخبار تسنیمبندرعباس

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از شبکه المنار، نبیه بری رئیس پارلمان لبنان خاطر نشان کرد فقط انسان‌های مقاوم و مبارز، راز معادله‌ای را در اختیار دارند که اعتبار و جایگاه امت را به آنها برمی‌گردانند.

نبیه بری تصریح کرد ما هرگز به اسرائیل اجازه نخواهیم داد بازدارندگی خود را در خاورمیانه به زیان ما بازسازی کند. تل‌آویو پس از آنکه اطمینان پیدا کرد که جنگی با ایران در کار نخواهد بود و امور در یمن و سوریه به نفعش پیش نمی‌رود،تنها یک جبهه برایش باقی ماند و آن هم جبهه لبنان است تا موازنه‌های قوا را تغییر دهد.

رئیس پارلمان لبنان خاطر نشان کرد بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل به یک پیروزی معنوی پیش از انتخابات(پارلمان رژیم صهیونیستی) نیاز دارد.

وی افزود صرفا عبارت‌های محکومیت ظاهری به تنهایی، تجاوزگری مستمر اسرائیل را متوقف نخواهد کرد.

نبیه بری که در مراسم بزرگداشت امام موسی صدر و دو همراهش به مناسبت چهل و یکمین سالگرد ناپدید شدن آنها در شهر نبطیه لبنان سخن می‌گفت، از وحدتی که تمام لبنانی‌ها پس از تجاوز اخیر اسرائیل از خود نشان دادند به ویژه موضع میشل عون رئیس جمهور و سعدالحریری نخست وزیر تمجید کرد.

رئیس پارلمان لبنان، یگان‌های مقاومت لبنان در جنبش امل را به باقی ماندن در حالت آماده باش دعوت کرد تا به دشمن اسرائیلی بفهمانند که در هر وجب وجب خاک لبنان مقاومت وجود دارد.

نبیه بری درباره امام موسی صدر و دو همراهش که چهل و یک سال پیش در لیبی ناپدید شدند، هم تاکید کرد تلاش برای آزادی امام موسی صدر و دو برادرش از بازداشتگاه‌های لیبی همچنان ادامه دارد و در قاموس و اصول ما چیز جز آزادی آنها چیزی وجود ندارد.

وی افزود نتایج تحقیقات و اعترافات نشان می‌دهد که امام صدر و دو همراهش از زندانی به زندان دیگر منتقل شدهاند.

نبیه بری تاکید کرد من به عنوان رئیس جنبش امل و رئیس قوه مقننه همواره به این هدف مقدس(تلاش برای آزادی امام موسی صدر) پایبند خواهم بود.

وی خاطر نشان کرد جنبش امل از هیچ تلاش و هر فرصتی که به دست آورده برای آزادی آنها دریغ نکرده است و این ماموریت مقدس را چرخ روزگار از بین نخواهد برد.

رئیس پارلمان لبنان اظهار داشت هر از چند گاهی خبرهایی به ما هجوم می‌آورد که هدف از آن گمراه سازی و سرپوش گذاشتن است، به شما می‌گویم هرگز به این خبرها گوش فرا ندهید، چرا که خبر درست و موثق(درباره امام موسی صدر) نزد رهبران و کمیته پیگیری و خانواده امام موسی صدر است.

نبیه بری خواستار تسریع نهادهای قضایی ذیربط در لبنان در دنبال کردن سازوکارهای مربوطه را برای کشاندن متهمان به پای میز محاکمه و تلاش واقعی برای گرفتن اطلاعات لازم از افراد بازداشت شده به کارگیرند تا به آزادی کمک کند.

وی افزود کمیته پیگیری تماس‌ها را با وجود دشواری اوضاع در لیبی تشدید کرده تا دادستان لیبی را برای گشودن باب همکاری جدی تشویق کند.

رئیس پارلمان لبنان اظهار داشت دادستان لبنان حکم بازداشت غیابی را در حق سیف الاسلام قذافی و 9 متهم دیگر در این پرونده صادر کرد تا این احکام را در اختیار اینترپل قرار دهد. وی فاش کرد که وزارت خارجه لیبی بارها ابلاغ این احکام به دادستان لیبی را رد کرده است.

از سوی دیگر یکی از قضات لبنانی پیگیری پرونده امام موسی صدر تاکید کرد اطلاعات موثقی داریم مبنی بر اینکه امام موسی صدر همچنان زنده است.

نبیه بری در ادامه خاطر نشان کرد ملت، و ارتش و مقاومت مثلث طلایی را تشکیل می‌دهند و لبنانی‌ها را برای حمایت از کشورشان در برابر طمع‌ورزی‌های اسرائیلی متحد می‌کند، اسرائیل نه تنها به لبنان طمع‌ورزی دارد که همچنان بخش‌هایی از خاک کشورما را در اشغال دارد و برای سرقت منابع و خاک و آب‌های منطقه‌ای ما تلاش می‌کند.

وی به مذاکراتی اشاره کرد که از پنج سال پیش لبنان با ایالات متحده آمریکا و با مشارکت سازمان ملل برای ترسیم مرزهای دریایی میان لبنان و رژیم صهیونیستی انجام داده اما با کارشکنی و وقت کشی این رژیم روبرو شده است .

رئیس پارلمان لبنان درباره فلسطین هم تاکید کرد مسئله فلسطین، مسئله اساسی باقی می‌ماند و شکست معامله قرن هم قطعی شده است.

وی درباره یمن هم به رنج و مصایب فراوان مردم این کشور در نتیجه ادامه جنگ افروزی رژیم سعودی و امارات اشاره کرد و ابراز امیدواری کرد که هر چه زودتر آتش این جنگ مهار شود پیش از آنکه به وحدت و یکپارچگی یمن ضربه وارد کند.و ی خواستار ایفای نقش عربی عراقی برای حل مسئله یمن شد.

نبیه بری درباره سوریه هم گفت سوریه با وجود پیروزی‌هایی که محقق شد و همچنان به دست می‌آورد، همچنان در معرض توطئه‌ها قرار دارد. وی با اشاره به اشغال جولان از سوی رژیم صهیونیستی و موضع ترامپ در به رسمیت شناختن اشغالگری این رژیم بر جولان تاکید کرد آنها از وضعیت از هم گسسته و از هم فروپاشیده ما(کشورهای عربی) سوء‌ استفاده می‌کند.

وی بر حفظ یکپارچگی و وحدت  ارضی و مردمی و نهادها در سوریه تاکید کرد و آن را حفظ وحدت لبنان در رویارویی با نقشه‌های اسرائیلی دانست.

رئیس پارلمان لبنان درباره جمهوری اسلامی ایران هم گفت ما همچنان مخالف محاصره و تحریم مستمر جمهوری اسلامی ایران از چهل سال پیش تا کنون هستیم که اخیرا تشدید شده است، زیرا ایالات متحده آمریکا به توافق هسته‌ای پشت پا زد و از آن به عنوان بهانه‌‌ای برای محاصره  و تحریم استفاده کرد.

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *